Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de nekem az egyik kedvenc szörpöm a bodzaszörp. Rendkívül egyszerű elkészíteni, mennyei és - nem utolsó sorban – számos csodás hatása miatt az egészségünket is támoagatja. A természetben sétálva, most nagyon sok helyen találkozhatunk virágzó bodzával. Remek program elindulni egy bodzaszedő kirándulásra, majd finomabbnál finomabb ételeket és italokat készíteni belőle.
Dr. Gégény Kriszti kolléganőnk összefoglalta nektek a legfontosabb dolgokat, amit a bodzáról tudni érdemes.
Jó olvasást és bodzaszedést kívánumk!
Májusban, júniusban virágzik a fekete bodza. A hazánkban őshonos cserje, vagy fácska gyógyhatását már az ókor óta felhasználják a népi gyógyászatban, a virágát, bogyós termését is használják gyógyításra.
A virágából készült tea nátha, influenza esetén izzasztó, lázcsillapító hatású. Ilyenkor forrón fogyasszuk a teát, bújjunk ágyba és jól takarózzunk be.
Meghűlésnél köptető, hurutoldó, nyálkatartalma miatt gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító hatású.
Immunrendszerünket hatékonyan támogatja. Nagyon jelentős a bogyó A, C és B vitamin tartalma, C vitamin tartalma kétszerese a citrusféléknek!
Vasat és kálciumot is tartalmaz, káliumtartalma is magas.
Kiválóan használható megelőzésre is meghűléses, influenzás időszakban, pl. hársfavirággal.
Külsőleg gargalizálhatunk teájával és köhögés, orrdugulás esetén inhalálhatunk is, illetve szemborogatásként is alkalmazhatjuk.
A bodza nagyon jó fájdalomcsillapító, pl. a migrénes fejfájás kezelésére felhasználhatjuk termését borsmentával és kakukkfűvel.
Az emésztésre serkentő hatású, enyhe hashajtó. A népi gyógyászatban székrekedés ellen alkalmazzák. Különösen gyerekek, szoptató vagy terhes anyáknál használhatjuk ki ezt a tulajdonságát, a terméséből készült gyógylekvár kiválóan akalmas erre.
Előnyös a fogyasztása magas vérnyomásnál és lábduzzanatoknál is, vizelethajtó hatása miatt.
Kiváló méregtelenitő, akár fogyókúra során is alkalmazhatjuk.
Antioxidáns tulajdonsága réven késlelteti az öregedést és szerepe van a daganatos betegségek megelőzésében.
A fenti áldásos hatásai mellett nyugtató hatású, nyugtatja a testet, az elmét, a lelket.
Tipp
Hogyan készítsünk belőle teát?
Tea készítésekor 2 kávéskanálnyi virágot 2 dl vízzel leforrázunk. 10 perc állás után szűrjük. Naponta 3-4 alkalommal fogyasztható.
Virágjából bodzás limonádét, bodzaszörpöt is készítethetünk, mely melegben kellemesen hűsít. Ételeinkbe is belesüthetjük, pl. palacsintatésztába.
Terméséből gyógylekvárt (vagy szörpöt, szirupot, lét) készítethetünk, melyek igen hatékonyan támogatják immunrendszerünk működését.
Fontos
Vegyük figyelembe, hogy nyersen fogyasztva a fekete bodza növény, különösen a bogyós termésében lévő mag mérgező hatású! Csak érett termést szedjünk!
Idős korban óvatosan adagoljuk, mert a szívműködést gyengítheti!
Vizelethajtó hatása miatt kismamák maximum napi egy csészével fogyasszanak a bodzavirág teából.
Fontos megkülönböztetni a gyalogbodzától, mely mérgező növény. A gyalogbodza lágyszárú, alacsonyabb, virágzata, termése felfelé áll, ellentétben a fekete bodzával, ahol lefelé csüng a virágzat és termés.
Dr. Gégény Krisztina
Comments